If Clause (Conditionals) Konu Anlatımı


if-clause-type1-type2-type3-mixed-konu-anlatimiİngilizcede “If clause” veya “Conditional” olarak adlandırılan şart cümleleri Type 0, Type 1, Type 2, Type 3 ve Mixed Type olmak üzere 5 başlık altında incelenmektedir.

IF CLAUSE TYPE 0 

Type 0’da if’li tümcede ve temel tümcede present simple (geniş zaman) kullanılır. Bir koşula bağlı olarak, her zaman gerçekleşen durumları veya bilimsel gerçekleri ifade etmek için kullanılır.

If you boil water, it evaporates. (Suyu kaynatırsanız, buharlaşır.) 
Açıklama: Suyun kaynatıldığında buharlaşması bilimsel bir gerçektir. Genel geçerliliği olan bir durum olduğu için hem if clause hem de temel tümce present simple ile ifade edilmiştir. Bu gibi koşullar, type 0 olarak adlandırdığımız bu cümle yapısıyla ifade edilir. 

If people eat too much, they get fat. (İnsanlar çok fazla yemek yerse, şişmanlar.) 
Açıklama: Çok fazla yemek yemenin kilo sorununa neden olması herkes için geçerli olan bir durumdur. Bahsedilen durum her zaman için geçerli olduğundan type 0 ile ifade edilmiştir.  

IF CLAUSE TYPE 1

Type 1 cümlede if’li tümcede present simple, temel cümlede future simple (will) veya can, may, must gibi modal ifadeler kullanılabilir. Type 1 cümleler, bir koşulun sağlanması durumunda gerçekleşecek durumları veya gerçekleşmesi muhtemel olayları ifade etmek için kullanılır.

If it doesn’t rain, I will go out. (Yağmur yağmazsa, dışarı çıkacağım.)
Açıklama: Dışarı çıkma eylemi, yağmurun yağmamasına bağlıdır. Cümleyi söyleyen kişi bir eylemi gerçekleştirmek için bir koşulun gerçekleşmesi gerektiğini dile getirmektedir. 

If you do the washing, I will iron the clothes. (Çamaşırları yıkarsan, giysileri ütüleyeceğim.)
Açıklama: Giysileri ütüleme eylemi, diğer kişinin çamaşırları yıkamasına bağlı. 

If Mark earns more money, he will buy a home in Sydney. (Mark daha fazla para kazanırsa, Sydney’de bir ev alacak.)
Açıklama: Mark’ın gelecekte ev alabilmesi için çok para kazanması gerekmektedir. Ev alma eylemi, koşula (çok para kazanma eylemine) bağlı bir cümledir. 

If you practise too much, you can play the guitar successfully. (Çok fazla pratik yaparsan, başarılı bir şekilde gitar çalabilirsin.)
Açıklama: Gitarı başarılı bir şekilde çalabilmesi, çok fazla pratik yapmasına bağlıdır. 

IF CLAUSE TYPE 2

Type 2’de if’li tümcede past simple, temel cümlede would, could veya might gibi modal ifadeler kullanılabilir. Gerçekte olmayan durumların koşul olarak belirtilmesi durumunda if clause type 2 cümle yapısı kullanılır. Cümlede belirtilen koşul, gerçekte olmayıp şuan için hayali olan bir durumdur. Bu yüzden if’li tümcede past simple kullanılır. Diğer bir ifadeyle type 2, “şöyle olsaydı, böyle olurdu” biçiminde bir ifade tarzıdır. Bu nedenle temel cümlede de would, could veya might kullanılır. www.ilyascanbay.com

If I won the lottery, I would buy a car. (Piyango kazansam, araba alırım.) 
Açıklama: Piyango kazanma ihtimali çok düşük olduğundan, şuan ile ilgili hayali bir durumdur. Muhtemelen piyango kazanamayacak, ama kazanırsa araba almayı hayal ediyor.

If I had his address, I would send her this book. (Adresi bende olsa, ona bu kitabı gönderirim.) 
Açıklama: Bu cümleyi söyleyen kişide şuan onun adresi yok. Bu yüzden olmayan bir durum söz konusudur. 

If I were the prime minister, I would decrease taxes and raise salaries. (Başbakan olsam, vergileri düşürür, maaşları artırırım.) 
Açıklama: Bu cümleyi söyleyen kişi şuan başbakan değil ve olma ihtimali de yok denecek kadar az. Garibim hayal kuruyor. Başbakan olsa, yapabileceklerini hayal ediyor. Gerçekte olmayan bir durum söz konusudur. 

Not: If’li cümlede her türlü özneyle birlikte was yerine genellikle were kullanılır.
If he were the minister of education, he would improve the system of education. (O, milli eğitim bakanı olsa, eğitim sistemini geliştirir.) [Şuan milli eğitim bakanı değil.]

IF CLAUSE TYPE 3 

Type 3’de if’li tümcede past perfect tense, temel cümlede modal perfect (would/could/might+have+v3) kullanılır. Geçmişte kalmış ve artık değiştirilmesi imkansız olan ifadeleri dile getirirken if clause type 3 kullanılır. Bu tarz cümleler pişmanlık ifadesidir.

If you had studied enough, you would have passed the exam. (Yeteri kadar çalışsaydın, sınavı geçerdin.) 
Açıklama: Olay çoktan yaşanmış ve bitmiştir. Yeteri kadar çalışmamıştır ve sınavı da geçememiştir. Artık değiştirilmesi imkansız olan bir durum söz konusudur. 

If Emily had driven the car carefully, the accident wouldn’t have happened. (Emily, arabayı dikkatli sürseydi, bu kaza olmazdı.)
Açıklama: Emily, arabayı dikkatsiz sürdüğü için kaza yapmıştır. Artık geçmişte kalmış bir olaydır. 

If I had gone to medical faculty, I would have become a doctor. (Tıp fakültesine gitseydim, doktor olacaktım.) 
Açıklama: Bu cümleyi söyleyen kişi, tıp fakültesini geçmişte kazandığı halde gitmemiştir. Şuan muhtemelen pişman olduğu için bu şekilde söylemektedir. Geçmişe dayalı pişmanlıklar ifade edilirken type 3 kullanılabilir. 

MIXED TYPE 1

Mixed conditional 1 veya mixed type 1 cümlelerde if’li cümle past perfect tense, ana tümce ise would veya could olur. Şuan mevcut olan bir durumun geçmişte yaşanmış bir olaya bağlı olması nedeniyle kullanılır. Mixed type 1 cümlelerde eskiden yaşanmış bir eylemin şuana etkisi söz konusudur. “Şunu yapmış olsaydım, şuan şöyle olurdu” tarzında bir cümle kuracaksak mixed type 1 kullanılır. Geçmiş ve günümüz arasında bağlantı kurulur.

If they had looked at the map, they wouldn’t get lost now. (Haritaya bakmış olsalardı, şuan kaybolmazlardı.) 
Açıklama: Yola çıkmadan önce haritaya bakmadıkları için şuan kaybolmuşlardır. If’li kısımda geçmişte olan bir olay ve temel cümlede şuan gerçekleşen bir olay söz konusudur. 
“They didn’t look at the map.” (Haritaya bakmadılar. -Geçmiş)
“They are lost now.” (Şuan kayıplar. -Şimdi)

If you had fed the baby, she wouldn’t cry now. (Bebeği doyursaydın, şuan ağlamazdı.)
Açıklama: Annesi bebeği doyurmamıştır. Bu yüzden bebek şuan ağlamaktadır. Geçmişle günümüzdeki iki eylem birbiriyle bağlantılıdır.
“The mother didn’t feed the baby.” (Anne, bebeği doyurmadı. -Geçmiş)
“The baby is crying now.” (Bebek, şuan ağlıyor. -Şimdi)

MIXED TYPE 2

Mixed conditional 2 veya mixed type 2 cümlelerde if’li tümcede past tense veya past continuous, temel tümcede ise modal perfect (would/could+have+v3) kullanılır. Bu defa geçmişte yaşanan olay temel tümcede yer alır, şartlı tümce ise günümüzle ilgilidir.

If you weren’t afraid of bees, you wouldn’t have run away. (Arılardan korkmasaydın, kaçmazdın.) 
Açıklama: If’li cümle past tense’tir. Ancak şuanki durumla ilgilidir. Bahsi geçen kişinin arılardan korktuğunu belirtmektedir. Temel tümce ise geçmişte yaşanmış bir durumla ilgilidir. Söz konusu kişinin arılardan kaçmasıyla alakalıdır. Arılardan korktuğu için kaçmıştır. Arılardan korkması sadece geçmişte değil, şuan da söz konusu olduğundan past perfect yerine past tense ile kullanılır.

If James were wealthy enough, he would have bought the laptop which we saw yesterday. (James yeteri kadar varlıklı olsa, dün gördüğümüz dizüstü bilgisayarı satın alırdı.)  
Açıklama: James’ın yeteri kadar parası olmadığından dün gördüğü bilgisayarı alamamıştır. James sadece dün değil, şuan da parası yoktur. If’li cümlede past tense kullanılsa da şuanki durumu (parasının olmamasını) ifade etmektedir. Dün gördüğü bilgisayarı satın alamamış olması, geçmişte kalmış bir eylem olduğundan modal perfect kullanılmıştır.

5 Comments on If Clause (Conditionals) Konu Anlatımı

 1. fatih yalçın // Ağustos 16, 2015 at 12:38 pm // Cevapla

  mixed conditionalın 2 verilen örneklerden ikincisinde say yazmışsınız mantiken ve altına yazılan açıklamadan mütevellit say yerine SAW olmalı…

 2. faruknyavaş // Ekim 31, 2015 at 4:32 pm // Cevapla

  İlyas Hocam, çok mükemmel bir konu anlatım, diğer sayfaları gezmedim, onlar da oyledir eminim. Allah razı olsun.Saygılar ve sevgiler

 3. betül aktaş // Aralık 23, 2015 at 8:20 pm // Cevapla

  normalde beğensem bile yazmaya üşenirdim ama sizin anlatımınız çok güzel hele type 2 de garibim hayal kuruyor demişsiniz ya ben bittim orda elinize sağlık yazılıda işime çok yarayacak.
  Allah razı olsun

 4. Gülnara Acylova // Haziran 18, 2016 at 7:14 pm // Cevapla

  Baska yerde bulamadim boyle madde madde ve guzel bi anlatim ,elinize saglik hocam ))

Yorum yaz

Your email address will not be published.


*

error: